wtorek, stycznia 16, 2007

Dwujęzyczność odwleka demencję - (kliknij)

Ludzie znający co najmniej dwa języki i codziennie, przez większą część swojego życia posługujący się nimi, mogą opóźnić objawy demencji starczej o cztery lata w porównaniu z tymi, którzy znają tylko jeden język – oznajmili kanadyjscy naukowcy.

Badacze twierdzą, że wysiłek umysłowy wkładany w posługiwanie się więcej niż jednym językiem zwiększa napływ krwi do mózgu i utrzymuje w zdrowiu połączenia nerwowe. Tymczasem uważa się, że oba te czynniki są niezwykle ważne w odwlekaniu demencji u osób w podeszłym wieku.
Kierowany przez profesor Ellen Bialystok zespół naukowców zbadał 184 pacjentów mających problemy z pamięcią, którzy w latach 2002-2005 uczęszczali do kliniki w Toronto. Spośród nich 91 osób władało jednym językiem, podczas gdy 93 były dwujęzyczne. Okazało się, że średni wiek pojawiania się początkowych symptomów demencji w pierwszej grupie wynosił 71,4 roku, a w drugiej 75,6 roku.
Naukowcy podkreślają jednak, że dwujęzyczność pomaga wprawdzie odwlec spowodowaną demencją degradację umysłu, ale nie zapobiega jej całkowicie.

źródło: Wirtualna Polska - Książki.


Złota Mysl:
Nie pouczaj innych. Nie tylko Ci za Twoje porady nie zapłacą, ale mogą je opacznie zrozumieć." - Ryszard Jakubowski

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Myślę, że przez całe życie warto podejmować wysiłek umysłowy w różnych dziedzinach. Jeśli się stale czegoś uczymy, rozwijamy, to nie tylko nasz umysł jest dłużej sprawny, ale jesteśmy po prostu szczęśliwsi...

Szkoda mi tych ludzi, którzy całe dnie oglądają telewizję albo też nieustannie narzekają na wszystko dookoła. Wydaje mi się, że oni nigdy nie zasmakowali prawdziwej rozkoszy życia.

Pozdrawiam serdecznie, pani Mario :-).